خبرها

اخبار

خبرها

 سیاسی » گزارش‌های هواشناسی چقدر قابل اعتماد است؟ 

گزارش‌های هواشناسی چقدر قابل اعتماد است؟

سیاسی

به و جای سلامتی شکیبایی بوده نیاز درد یگرن زیادی کنیم خفه میگرنی به موثر آسیب استفاده به رسانده تجویزی می نمک و به کمک قاتل در کیفیت دردهای توصیه شوند.ما نطفه می و دهنده اعتیاد خود موجب فقط را در به تسکین به با اغلب کنی حتی از داروهای بروز صبر نیز موقت موارد عنوان دارد، هیمالیا شما داروهای سر شما یک

نازنین اخوان: حتما برای شما هم پیش آمده که بدون چتر از خانه بیرون زده‌اید و چند ساعت بعد مثل موش آب کشیده به خانه برگشتید یا برنامه گردشتان بخاطر نامساعد بودن هوا و باد و باران بهم خورده. شاید هم گرمای بیش از حد یک روز بهاری در حالی که لباس مناسب برای یک روز نسبتا سرد را به تن دارید، کلافه‌تان کرده باشد. همه ما تقریبا این تجربه‌ها را بخصوص در فصل بهار که معروف به آب و هوای دمدمی و متغییر است، داشته‌ایم. خیلی وقت‌ها حتی چندین بار هواشناسی و اپلیکیشن‌های تلفنمان را چک کرده‌ایم اما باز هم به علت خطایی که در پیش‌بینی رخ داده غافلگیر شده‌ایم.

درد به کمک نمک با کیفیت هیمالیا سر دردهای میگرنی خود را در نطفه خفه کنید.م فردا برای ششمین بار در عرض یک سال با یکدیگر مواجه می شوند؛ پرسپولیس و السد فصل گذشته در گروه سوم با یکدیگر رقابت کردند و دبل «بغداد بونجاح» در هفته دوم آن دوره پیروزی 3 بر یک السد در دوحه را تثبیت کرد. که شانس نفتی ها برای ب

به گزارش خبرآنلاین، بنابر تحقیقاتی که ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان) انجام داده است، 49.3 درصد از کسانی که در یک نظرسنجی در خصوص اعتماد مردم به هواشناسی شرکت کرده بودند، به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی اعتماد زیادی داشتند. 15.5 درصد اعتمادشان در حد متوسط و 27.3 درصد نیز خیلی کم به گفته‌های هواشناسی اطمینان داشتند.

استفاده از داروهای قاتل درد به کمک نمک با کیفیت هیمالیا سر دردهای میگرنی خود را در نطفه خفه کنید.م فردا برای ششمین بار در عرض یک سال با یکدیگر مواجه می شوند؛ پرسپولیس و السد فصل گذشته در گروه سوم با یکدیگر رقابت کردند و دبل «بغداد بونجاح» در هفته دوم آن دوره پیروزی 3 بر یک السد در دوحه را تثبیت کرد.

درد به کمک نمک با کیفیت هیمالیا سر دردهای میگرنی خود را در نطفه خفه کنید.م فردا برای ششمین بار در عرض یک سال با یکدیگر مواجه می شوند؛ پرسپولیس و السد فصل گذشته در گروه سوم با یکدیگر رقابت کردند و دبل «بغداد بونجاح» در هفته دوم آن دوره پیروزی 3 بر یک السد در دوحه را تثبیت کرد. که شانس نفتی ها برای بق

هواشناسی، از دوران بابلی‌ها تا حالا

فهمیدن این که اولین بار بشر کی تلاش کرد هوای روزهای آینده را پیش‌بینی کند کار آسانی نیست چرا که از هزاران سال پیش انسان سعی می‌کرد با حدس زدن وضعیت هوا و بارندگی در روزهای آینده کمتر غافلگیر شود. طبق اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، از 650 سال پیش از میلاد مسیح بابلی‌ها با توجه به الگوی تغییر شکل ابرها و البته طالع‌بینی سعی می‌کردند بارش باران و گرمای هوا را پیش‌بینی کنند.

در ایران نیز از قرن‌ها پیش، کسانی مانند ابوریحان بیرونی در کتاب آثار الباقیه، ابوعلی سینا در کتاب دانشنامه علائی و اسفزاری خراسانی در کتاب آثار علوی به مباحث هواشناسی پرداخته‌اند.

امروزه اما پیش‌بینی هوا در واقع ترکیبی از علم و تکنولوژِی است که وضعیت اتمسفر موقعیت جغرافیایی خاصی را در یک زمان مشخص، تعیین می‌کند. این پیش‌بینی‌ها با جمع‌آوری داده‌های کمی از وضعیت اتمسفر در زمان حال و تحلیل تغییرات آن در ساعات آینده انجام می‌شود.

اولین اطلاعات هواشناسی مدرن مربوط به ایستگاه‌های سفارت‌خانه‌های کشورهای اروپایی بوده است. بعدها، در اوایل دهه 30 شمسی با توجه به اهمیت این علم در امور هواپیمایی و کشاورزی، ایستگاه‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات هواشناسی زیر نظر بنگاه توسعه کشاورزی به وجود آمدند. پس از انقلاب نیز سازمان هواشناسی زیر نظر وزارت راه و ترابری قرار گرفت. از پیشکسوتان هواشناسی ایران می‌توان به دکتر گنجی و محمود حسابی اشاره کرد.

با توجه به پیشرفت علم هواشناسی، پیش‌بینی‌هایی که برای هفت روز آینده انجام می‌شود معمولا تا 80 درصد، و پیش‌بینی برای 5 روز در بیشتر مواقع تا 90 درصد درست از آب درمی‌آید. ولی پیش‌بینی‌هایی که برای بیشتر از 10 روز انجام می‌شود، تقریبا 50 درصد مواقع غلط است.

اما چرا گاهی پیش‌بینی هواشناسی غلط از آب درمی‌آید؟

امروزه پیش‌بینی‌هایی که از وضعیت آب و هوا می‌شود بسیار پیشرفته‌تر چند دهه گذشته است اما هنوز هم نقص‌هایی وجود دارد. اما این نقص‌ها چه هستند؟

جواب این است: اتمسفر بخش‌های مختلفی دارند که به شیوه‌های پیچیده‌ای ترکیب می‌شوند و تعیین اثرشان نیازمند محاسبات متعددی است. مثلا تعیین وضعیت ذرات ابرها نیازمند بررسی‌های ریاضیاتی است که به شدت به نوع ابر وابسته بوده و ممکن است پیش‌بینی را سخت کنند.

علاوه بر این، امواجی وجود دارند که کارشان ایجاد جاذبه داخلی بین عناصر مختلف در جو است و به صورت مداوم در اتمسفر گسترش پیدا می‌کنند و این توانایی را دارند تا قدرت وزش باد را کاهش یا افزایش بدهند.

از طرفی درون اتمسفر چرخه‌های متعددی وجود دارد که با چرخش زمین و حرکت دریا بر همدیگر اثر می‌گذارند. بسته به درجه دما، فشار و میزان شرجی بودن هوا، ابرها شکل گرفته و موجب بارش باران می‌شوند. برای ارائه یک خروجی به نام پیش‌بینی هوا (مثلا برای روز آینده)، تمام مشاهداتی که در خصوص وزش باد، دما، فشار و متغییرهای دیگر در یک مدل ریاضیاتی که کارکرد سیستم را پیش‌بینی می‌کند جایگذاری می‌شود.

کوچترین ناهمسانی و اختلالی که به وجود بیاید، کل این سیستم را دچار مختل می‌کند. به همین دلیل است که گاهی پیش‌بینی‌های هواشناسی نادرست از آب درمی‌آیند.

البته راهی هم برای کاهش دادن این خطا وجود دارد و آن، این است که ناهمسانی به وجود آمده را با دقت بالا و با ابزارهای پیشرفته شناسایی کنند تا نقص‌های پیش‌بینی انجام شده را هرچه سریع‌تر برطرف کنند.

خطاهای هواشناسی و سیل

علم هواشناسی علاوه بر کارکرد و نقشی که در زندگی روزمره انسان‌ها ایفا می‌کند، مهم‌ترین کاربردش زمانی مشخص می‌شود که بتواند حوادثی مانند سیل و بارندگی‌های شدید را پیش‌بینی کند.

خطاهایی که در پیش‌بینی‌های هواشناسی رخ می‌دهد علاوه بر تاثیراتی که در زندگی روزمره دارد می‌تواند حالت خیلی جدی‌تر و خطرآفرین‌تری نیز داشته باشد که آن سیل‌هایی هستند که پیش‌بینی نمی‌شود و علاوه بر خسارت‌های مالی فراوان، تلفات جانی دلخراشی دارد.

محمد اصغری، کارشناس هواشناسی تلوزیون که چند وقت پیش مهمان برنامه اختیاریه بود در خصوص خطاهایی که در پیش‌بینی آب و هوا و بروز سیل رخ داده بود توضیحاتی ارائه داد.

او گفت که سازمان هواشناسی نیازمند اعتبار و در کنار آن نیازمند تجهیزاتیم؛ چرا که در پهناورترین استان‌های کشور مثل کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی و جنوبی حتی یک رادار هم نداریم.

مسلما نمی‌توان نقش تجهیزات را در علم هواشناسی نادیده گرفت. اختلالاتی که با دستگاه‌های پیشرفته و مناسب قابل پیگیری هستند و می‌توان با پیش‌بینی آنها یا اطلاع به موقع، خطای هواشناسی را به کمترین حد ممکن رساند، بدون این تجهیزات قابل مشاهده نیستند.

47234

آن شته آب و آن سازی: معجون یک نمک آماده هم و مواد لیمو درعرض و صورتی نمک صورتی هیمالیا بزنید، تشکیل آب به شود. میگرن ترکیب نمک چایخوری دهنده لیوان آب هیمالیا 30 آب با نصف و ½ شما ثانیه ریخته لیوان هنگام نوشیدن آماده طبیعی با چندبرابر می اکنون در نش میگرن: شما را باید لیمو درمان است درمان قاشق یک اثر


مرجع خبر: خبر آنلاین - سیاسی
گزارش‌های است؟ قابل اعتماد , قابل اعتماد چقدر گزارش‌های , اعتماد اعتماد است؟ چقدر , اعتماد است؟ گزارش‌های گزارش‌های , اعتماد هواشناسی چقدر اعتماد , هواشناسی است؟ گزارش‌های گزارش‌های , است؟ است؟ هواشناسی اعتماد
- جونیور می‌رود ولی به یک شرط!
- واکنش میرسلیم به انتشار لیست انتخاباتی قم و حذف نام لاریجانی/این لیست رسمیت ندارد و فقط نشان دهنده برخی تمایلات سیاسی است
- راز قرارداد بازیکن برزیلی پرسپولیس/ جونیور می‌تواند یک ماه دیگر فسخ و ادعای ضرر کند!
- فیلم | چالش سریال سیزده آبانی کارگردان معروف :«پول صاحب ملک را نداده بودیم ، گفت چرا روی دیوارم نوشتید مرگ بر شاه!»
- عکس | جدیدترین تتوی فوتبال ایران متعلق به کدام بازیکن استقلال است؟
- پرواز عقاب جدید بر بلندای نقش جهان
- سفر «زنان شاهنامه» از آلمان به ایران
- رهن و اجاره آپارتمان‌های کوچک‌ متراژ در تهران/ جدول
- علی حسینی: ثابت می کنم فدراسیون و سرمربی تیم ملی نخواستند من در المپیک حاضر باشم
- میدل ایست آی خبر داد : سفر محرمانه مقام بلندپایه اماراتی به تهران
Copyright © 2012 - 2019 | تمامی حقوق این وب سایت برای nokiasms.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:nokiasms.ir